Všechno o jogínech

Dana Beierová

Jóga studio Poděbrady

Dana se s jógou potkala úplnou náhodou v roce 2002 a od té doby se jí intenzivně věnuje. V USA studovala instruktorský kurz vinyasa flow jógy pod vedením mezinárodně uznávaného lektora Maxe Stroma již v roce 2005. Dodnes je pro ni Max velkou inspirací a učitelem nejen při jógové praxi na podložce, ale i v každodenním životě. V letech 2011 až 2015 studovala Svastha Yoga Therapy Program s Ganeshem Mohanem. Za tento program získala 300 hodinovou certifikaci a je registrovanou lektorkou u Yoga Alliance. Lektorování se věnuje více jak 7 let a od roku 2013 je majitelkou Jóga studia Poděbrady a Bliss studia.

Ve svých lekcích Dana propojuje dynamickou vinyasu s prvky terapie, zaměřuje se na propojení dechu s pohybem, objevování vnitřního klidu a stability, a hlavně na prožívání přítomného okamžiku.

Hodiny lektora

Jógová dvacetiminutovka pro všechny
Dech nám dává lehkost bytí
Jógové protažení pro sportovce

Naďa Brzobohatá

Yoga Lokah

Have courage and be kind. A nebo jak říkal Václav Havel „pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Když jsem žila ve Spojených Státech Amerických, jóga mi vstoupila do života a ten už pak nebyl nikdy stejný. Od první lekce se můj život začal ubírat jiným směrem. Začala jsem pravidelně cvičit a zajímat se o jógu hlouběji, až mne můj zájem a přátelství dovedli do studia jógy ve Washingtonu DC, kde jsem se poprvé setkala s Jivamukti Jógou a její spoluzakladatelkou Sharon Gannon. Tam jsem zažila poprvé něco, čemu dnes říkám návrat domů. Kompletní prožitek své bytosti, uvědomění si sama sebe v prostředí, v okolí a na Zemi. A tak jsem se rozhodla pro hlubší prozkoumání tohoto stylu jógy, to mne dovedlo k učitelskému tréninku Jivamukti Jógy v roce 2010 ve státě New York. Vrátila jsem se do Čech, žiji v Brně, před 3 lety jsem otevřela jógové studio, a tak mohu sdílet to, co jsem dostala na opačném konci světa. Kruh se pomalu uzavírá a já čím dál častěji myslím na to, proč jsme zde, právě v tuto chvíli a na tomto místě? A čím více mě napadá myšlenka, abychom se učili lásce, jeden k druhému, sami k sobě, k naší Zemi, prostředí a ke všem bytostem, které s námi náš život sdílí. Lokah Samasta Sukhino Bhavantu. Těším se na Vás v Yoga Lokah na Zelném trhu 11 v Brně.

Hodiny lektora

Kouzelných 10

Iamme Candlewick

Iamme - učitelka i studentka jógy, jógová terapeutka, marma terapeutka, zpěvačka a dokumentaristka. Nic co vybízí k hlubšímu poznání jí není cizí. 

Základy mého fyzického přístupu k ní tkví v karate, kterému jsem se věnovala mezi lety 1996-2006 a díky němuž jsem začala svou praxi dynamičtějšími formami jógy a koncentrací na element ohně v těle. Zkušenost těhotenství a porodu mě zase přivedla blíže hloubce jinových hatha jogóvých pozic a výdržích v nich.

Věřím, že nehledě na styl je v józe dobré ponořit se do nitra svých možností, koncentrovat se do středu sebe sama a neohlížet se kolem na možnosti jiných. Věřím, že pravidelná praxe jógy a ásan nás může transformovat blíže tomu, kým jsme uvnitř vždy byli a kým chceme více být v našich každodenních životech. V mé vlastní praxi mě po vzoru tantrické hatha jógy baví propojovat právě onu mužskou ohnivou dynamickou část sebe s vniřní jemnou měsíční ženskou částí a sledovat jejich vzájemnou komunikaci a učit se z ní. To je také způsob jak učení jógy sdílím s ostatními ať už na soukromých či veřejných lekcích – vždy skrze vlastní zkušenost z praxe.

Protože jsem zpěvačka, ráda propojuji jógu s prací s dechem a hlasem (mantry, objevování svého hlasu) a protože jsem člověk, ráda vedu lekce po vzoru svého indického učitele s úsměvem a tak, aby si z nich každý mohl pro sebe odnést něco dobrého.

Iamme je jméno, kterým jsem se označovala jako malá holčička. Ptala jsem se sama sebe často „kdo jsem já?“ a stále mi přicházela stejná odpověď „já jsem já“. 

Velkou část mého dětství jsme trávili v zahraničí a tak odpověď přicházela v angličtině a toto zvláštní jméno se mnou již zůstalo. Teprve mnohem později jsem se setkala s učením Ramany Maharšiho, který ve svých spisech označuje „já“ za prvotní myšlenku a jedinou skutečnou odpověď objevuje v duchovním srdci, kde koncept „já“ se srdcem plně splývá. Pokud potenciál takového „Já“ objevíme, získáme kontakt s veškerým světem, Bohem, všemi formami „já“ a zároveň vším co jest uvnitř i vně. Otázka „kdo je já“ a odpověď „já jsem já“ zde pro mě získala nadosobní rozměr. Tento pohled na „já“ cítím jako velmi blízký, proto ono jméno z dětsví používám dodnes.

 

Hodiny lektora

Očista ohněm a cesta srdce

Veronika Carmanová

Veroniky lekce jin jogy jsou plné hloubky, vnímání svého těla, nahlížení na svůj vnitřní dialog a oproštění se od něj. Motivací je láska a úcta k sobě jako základ čistého prostoru v nás. Veronika krom jin jógy miluje i dynamickou flow, zabývá se akupunkturou a čínskou medicínou. Založila  studio na Vinohradech a  školu hatha jógy Karma Yoga,  jezdí po světě na jogové retreaty, po ČR na jógové víkendy a vyučuje pravidelné lekce ve svém studiu.

Hodiny lektora

Tanec draka

Alice Červinková

Praktikuju a učím jógu založenou na propojení pohybu a dechu (vinjása jóga) a hlavní osu mé praxe tvoří aštanga jóga. Józe se věnuji 10 let, předtím jsem několik let praktikovala bojová umění (taekwondo, kungfu).  V jógové praxi oceňuji dynamiku, zároveň mě ale zajímají subtilní stránky jógové praxe a je mi blízké takové pojetí, které se přiklání k hledání jednoduchého, čistého a přirozeného pohybu, který je vedený bez úsilí a s lehkostí. Od roku 2013 provozujeme spolu s Veronikou Švecovou jógové studio Akasha v Praze na Letné. Naše spolupráce začala projektem Yoganaut. Jógu jsem měla možnost studovat s různými učitelkami a učiteli, nejsoustavněji s Lenkou Kýrovou a s Borisem Georgievem ve Vídni a při jeho pravidelných návštěvách v Praze.  Nahlédla jsem také do jógových dílen nejrůznějších zahraničních učitelů (z aštangistů to kromě Borise byla Kathy Cooper, Nancy Gillgoff, Bobbi Misiti, Andrew Eppler, Kamal Singh, Danny Paradise, Kristina Karitinos-Ireland, Dylan Bernstein, Kirsten Berg a Mitchell Gold). Kromě aštangy mě zajímají i další styly plynulé, dynamické jógy, blízké je mi pojetí, které rozvíjí Shiva Rea a její žák Simon Park, u něhož jsem absolvovala 30ti hodinový učitelský výcvik. V zimě 2011 jsem absolvovala 5ti týdenní studijní pobyt v aštangové "Mecce",  v Majsúru v jižní Indii. Věřím, že stojí za to hledat inspiraci pro jógovou praxi i v jiných oblastech. Ne zcela systematicky, ale s radostí se posledních několik let věnuju a vracím k akrojóze a slackline, kde hledám rovnováhu ve vzduchu, když nemám pevnou půdu pod nohama (nebo rukama). Feldenkraisova metoda mi zase pomáhá porozumět a prožívat pohyb v malém rozsahu, pomáhá narušovat hluboko uložené vzorce pohybu, které vedou ke zbytečnému úsilí. Meditace Vipassána je úžasná v tom, že se člověk tolik naučí pozorováním těch nejprostších počitků, které se v těle odehrávají, nejen o těle, ale také o mysli a hlavně o sobě sama. Jóga a meditace mi ukazují a učí mě, že vše je v pohybu, nestálé a neurčité a že toto poznávání nemusí vést k panice, ale naopak může přinést klid

Hodiny lektora

Pocta Pozdravu slunci B
Pozdrav slunci A pro začátečníky

Tereza Cíchová

Tereza se věnuje výuce jógy, védské meditace a péči o těhotné ženy. Védská meditace je blahodárná technika, která přináší hluboký odpočinek tělu, klid duchu a nadhled mysli. Je to metoda určená pro zaneprázdněné lidi, kteří hledají nástroj, jak si pravidelně dopřávat zdroj síly a klidu.   Druhou Terezinou radostí je jóga. Učí jemnou a citlivou jógu inspirovanou Godfrim Devereux. Záměrem lekcí je být vědomě v kontaktu se svým tělem a zvát ho do jógových pozic laskavě.  Tereza je certifikovaná dula a můžete k ní přijít i na lekce jógy pro těhotné ženy, které vede k tomu, aby se učily napojit na své děťátko, protáhly své tělo, odpočinuly si a strávily čas samy se sebou.  Mottem Tereziny výuky je "jemně". Jemnou péčí se totiž dějí velké věci.... 

Hodiny lektora

Jemná jóga pro těhotné

Markéta Faustová

Jógovna, Karma Yoga

Markéta cvičí, učí se a učí jógu již přes deset let. Nechává se inspirovat tancem, spontánním pohybem těla, hudbou, vámi, kteří přijdete na lekci. Každá lekce je proto jedinečná. Plyne s dechem. Prochází pozdravy slunci z klidnějších vod někdy až k velkému horku. Každý cvičí podle svých možností s respektem ke svému tělu, které se protahuje, posiluje, ale také uvolňuje a odpočívá. Na józe Markétu baví mnoho věcí, mimo jiné to, že vás může provázet celý život a že je v ní stále co objevovat. Markéta je certifikovanou lektorkou Prana Flow jogy podle systému Shivy Rey, kterou považuje za svou hlavní učitelku spolu s dalšími lektory prana flow jogy jako je například Simon Park, Coral Brown…. S Shivou Reou navštívila indickou Keralu a učila se tamnímu bojovému umění kalaripayattu, vydala se s ní i na Nový Zéland prozkoumat kulturu maorskou. Zajímá se o masáže, aromaterapii a další obory. Založila server www.moje-joga.cz.

Hodiny lektora

Roztáhni křídla a leť
Blahodárné flow pro tvoje kyčle
Shakti Flow jóga s harmoniem

Lenka Gajdoštíková

Yoga & Art, Jóga Ateliér, Óm Yoga Studio, GRAIN SPACE, Jógovna

Hodiny lektora

BabYoga pro miminka, co "Už pasou koníky"
Protažení pro maminky po porodu

Tereza Groesslová

• Feldenkraisova metoda (kurz FTVS), 2015
• Dr. Ganesh Mohan – Jóga terapie (pranajáma a ájurvéda), 2013
• Registered Yoga Teacher – South Boston Yoga USA (David Vendetti, Todd Erik Skoglund), 2012

“Jóga pro mne sehrála v životě jednu z nejzásadnějších rolí – pomohla mi dostat se do kondice po zdravotních problémech způsobených stresem v zaměstnání, nedostatkem zdravého pohybu a špatnými stravovacími návyky. Postupně jsem – právě i díky cvičení jógy – pochopila, že život je dar, a naše tělo je prostředek, jak si tento dar užívat. A tělo se nemůže nikdy cítit naplno dobře, pokud ho bude tížit bolavá duše, minulost nebo obavy z budoucnosti.

Po téměř deseti letech strávených v investičním bankovnictví jsem se rozhodla naplnit svoji vizi vzniku studia YOGA & ART, které představuje zázemí pro každého v souladu s principy jógy, na kterých stavím i své lekce – úcta k sobě samému i svému okolí, vytvoření stability mezi vnitřním cítěním a vnějšími skutečnostmi, díky kterým získáme soustředění na to, co je v životě opravdu důležité, pozitivní vztahy a radost ze života, správné držení těla a obratnost. Neprošla jsem taneční ani gymnastickou průpravou, nepatří mi hypermobilní tělo. Komunikaci se sebou tak buduji postupně, pozvolna – zpočátku tvrdě vůči sobě samé – tak už to bývá. Jóga mi posléze ukázala cestu, jak žít (nejen na podložce) prostřednictvím uvědomění si síly okamžiku takového, jaký je… prostřednictvím uvolnění a jemné práce v oblasti srdeční krajiny… to vše právě bez dřiny a urputnosti, bez touhy věci za každou cenu měnit a posouvat vpřed.

Hodiny lektora

Jógový budíček

Klára Hetzmanová

Klářina cesta jógy započala v Indii studiem klasické Šivananda jógy. Léta vlastního praktikování a výuky ji postupně přivedly ke směru, ve kterém se cítí „jako doma“. Sama a se svými studenty prozkoumává co možná nejpřirozenější pohyb založený na univerzálních principech definovaných Donnou Farhi, kterou považuje za svého nejvýznamnějšího učitele. Je plně ponořena do dalšího studia s Lisou Petersen a asistuje Donně Farhi na evropských workshopech. Jóga je její životní náplní, životním mottem.

Hodiny lektora

Večerní protažení
Lekce inspirovaná stylem Donny Farhi

Veronika Hrabáková

S jógou jsem se poprvé setkala na gymnáziu a v knihovně rodičů v podobě André Van Lysebetha. Poté jsem na vysoké škole poznávala a zkoušela nové lektory a styly jógy. Bylo mi jasné, že jóga jako způsob fyzické aktivity mi naprosto vyhovuje. Jednoho dne jsem na VŠ v Olomouci objevila powerjógu Radky Janákové, a její styl mi naprosto učaroval a inspiroval. V roce 2011 jsem dokončila kurz Instruktor poweryogy u Vaška Krejčíka a od té doby téměř dennodenně vedu lekce. Pro mě je jóga výborný, zdravý pohyb propojený s všudypřítomným a velice důležitým dechem, způsobem, jak se naučit zpomalit a neřešit nepodstatné věci, nesoudit věci, o kterých nic nevíte. Nezpívám na hodinách mantry, neumím zpívat a hlavně to sama (zatím?) necítím. Chtěla bych, aby lidé sami viděli, že jóga nemusí být o vegetariánství a batikovaných trikotech (milovníci batiky prominou; i já tomu kdysi v pubertě propadla a trika musela nosit celá rodina). Největší motivací je pro mě zpětná vazba od lidí, kteří na hodinu jógy přijdou. Příjemný pocit, který po hodině mají, je pro mě největší odměnou.

Hodiny lektora

Otevírání kyčlí
Aktivace středu

Barbora HU

Barbora Hu se snaží jógou být a žít, jak nejlépe dovede, už přes třináct let. Má ráda různé projevy tvořivosti kolem sebe i uvnitř. Ráda píše, kreslí, chodí bosa. Má ráda zen, jazz, fotografii, pohyb a klid v dialogu. Vystudovala magisterský obor indologie a kulturologii na FF UK. Nějaký čas se zabývala indickým uměním a proměnami jeho jazyka v čase, jazykovědou a kulturní publicistikou. Cestovala po Indii, kam odjela studovat terapeutickou jógu a meditace. Krátce cestovala i Čínou, odkud pochází rodina jejího manžela. Založila a vede Bindu Yoga Studio na pražském Smíchově a věnuje se publicistice na jógová témata. Baví jí zkoumat a s pokorou prověřovat odkaz dávné jógové tradice i tvárné podoby její evoluce v čase a prostoru. Mezi své učitele řadí i svého malého syna.

Hodiny lektora

Jóga proti stresu
Jóga srdce - Hridaj
Čakra Jóga

Alice Joštová

YOG-A-LIVE

Poprvé jsem se s jógou setkala před 3 lety při svém pobytu v jihovýchodní Asii a byla to láska na první pohled. Nejvíce mě na tom fascinuje fakt, že nejde jen o prosté cvičení, ale i filozofii a že je to záležitost tzv. na celý život, neboť člověk nikdy nedosáhne při praktikování ásán či dechových cvičení dokonalosti. Vždy je co zlepšovat a na čem pracovat a to je přeci velká výzva.  Na svých lekcích se zaměřuji zejména na pochopení a práci s tělem, na jeho limity i možnosti. Je důležité, aby se člověk na své tělo maximálně soustředil, ať už půjde o jemné protahování či dynamičtější cvičení, a tak svou mysl koncentroval na přítomný okamžik. Protože my opravdu žijeme "tady a teď".
Mimo jógu mám ráda cestování (mým druhým domovem je Bali), příjemné lidi, lenošení v posteli (čas od času) a vanilkovou zmrzlinu ...

Hodiny lektora

Jógová základka
Druhá lekce pro začátečníky
Úvodní lekce pro začátečníky

Tereza Kertesz

YOGADREAM

Tereza je žena, matka, kamarádka, lékařka, zakladatelka a majitelka studia Yogadream v Hradci Králové. S jógou se seznámila před více než deseti lety v Německu a naprosto jí propadla.

Po kratším hledání svého stylu zakotvila u Anusara Yoga® a v roce 2014 se stala Anusara Elements™ yoga teacher v Berlíně, v roce 2016  získala titul Anusara-Inspired™ Yoga Teacher a stále ve svém vzdělávání pokračuje. Inspirací se jí stali její učitelé Christina Lobe, Kai Hill, Annette Söhnlein, Barbra Noh, Andrea Boni a Erica Jago. V jejím zaměstnání s pacienty s nádorovým onemocněním jí postupně začal chybět celistvý náhled na otázky fyzického i psychického zdraví, proto se rozhodla prohloubit své znalosti nejprve na poli psychoonkologie a poté ájurvédské medicíny na universitě Essen, která pro ni vytvořila jakýsi logický spojovací můstek mezi moderní medicínou a jógou.

„Jóga pro mě znamená napínavou cestu za poznáním sama sebe. Jedině, když sama vím, kdo jsem, jaké je moje vnitřní jádro, co by mohl být můj vnitřní zdroj energie, teprve potom mohu s radostí kráčet životem, plně a s pokorou přijímat dary které mi život přináší, se zvědavostí a otevřeností potkávat lidi kolem sebe. A přesně tuto možnost mi nabízí jóga; být sama sobě zrcadlem, zahledět se pod povrch událostí v mém životě a stále více vplouvat do života v jeho nekonečné plnosti a celistvosti.“

Hodiny lektora

Jarní detoxikace - vytváření prostoru pro něco nového

Kateřina Kolihová

Centrum Naam Praha

Kateřina Kolihová se jógou začala zabývat před více než deseti lety. Nejprve několik let cvičila Vinyasa jógu, avšak zásadní vliv na její život mělo poznání Shakti Naam jógy a osobní setkání s Dr. Josephem Michaelem Levrym, spirituálním mistrem a zakladatelem Shakti Naam jógy. On jí potvrdil, že pracovat pro lidi a pomáhat jim, ať už v roli terapeuta, poradce, učitele nebo léčitele je jejím povoláním v tomto životě. Pod vedením Dr. Levryho je Kateřina absolventkou intezivního třítýdenního kurzu Naam jógy, úrovně 1 v Joshua Tree v Kalifornii, extenzivního kurzu Naam jóga 2 v Německu, extenzivního kurzu Naam jóga 3 v New Yorku, extenzivního kurzu Kabbalah of Birth and Beyond v Los Angeles, extenzivních kurzů Shakti Naam I a II v New Yorku, online Certifikovaného programu studia Univerzální Kabaly, online kurzu Holistického kabalistického poradenství a pokročilých kabalistických kurzů Božské spirituální alchymie. Je absolventkou kurzů všech úrovní léčebné metody Harmonyum, které se konaly v Německu a ve Švýcarsku. V současnosti se věnuje vyučování Shakti Naam jógy, praktikování Harmonya, pořádání seminářů o Univerzální Kabale, vedení léčebných meditací a holistickým kabalistickým konzultacím v Praze v centru NAAM PRAHA a pravidelně i v Písku v centru Silueta. Cestuje také do Českých Budějic a Zlína na semináře a lekce Shakti Naam jógy.

Hodiny lektora

Pro obnovení energie a čištění krve
Pro posílení mozku, štítné žlázy a nastavení emoční rovnováhy

Šárka Konečná

Jógovna

,,Jóga je způsob myšlení. Jóga je otevření se kretivnímu proudu, jenž dřímá v každém z nás. Jóga může pro každého znamenat něco jiného. Pro jednoho dokonalá pozice bojovníka s protaženými prsty do jedné ostré roviny, pro jiného může být jóga způsob myšlení a pro třetího je to klidné sezení s opřenými zády o stěnu s koncentrací na špičku nosu. Jóga je pro mě všechno a nic. Jak řekl Charles Bukowski: Najdi si něco, co miluješ a to tě zabije. A proto pro mě jóga není dogma, ale otevřené pole možností. Na svých lekcích se snažím hledat více než pouhé pokyny sloužící ke vstupu a výstupu z ásan. Snažím se hledat obsah za formou a volit různého přístupu, kterého čerpám od různých učitelů a z celého světa. V mých lekcích nejde o to dostat do těla, ale dostat se do těla. To vše s jógovým dechem - pozorností na to, co je. Kolem i vně. Jóga je vše a nic. Jóga není další berličkou, o kterou se v naději uzdravení čí spásy opřeme. Jóga je ukazatel. Kudy a kam. Kam se vydáme? Je jen na nás.” Šárka je zakladatelkou jógového studia Jógovna a současně autorkou mnoha článků na jógová tématika.

Hodiny lektora

Plynulá vinjása jóga s hands on asistencí
Klidná a srdečná vinjása jóga
Příběh Vinjása Jógy

Lucie Königová

Studio Akasha

"Mým velkým přáním je, abych na lekcích lidem předávala radost ze života, z poznávání, ze zkoušení, zkoumání, hraní si, experimentů... Nemám touhu naučit lidi něco "správně", jak si často pod pojmem jógová terapie představují - tzv. správné dýchání, správný pohyb, správně provedenou pozici. Mým záměrem je tříbit v sobě i lidech okolo vnímavost k sobě a k životu. Chuť se zájmem, hravostí, lehkostí, otevřeností a současně klidnou, soustředěnou pozorností v první řadě zakoušet, cokoli se právě děje - se vším všudy. A učit se z toho, tvořit si svůj vlastní styl a být si svým vlastním učitelem, který pak díky vnímavosti, toleranci, otevřenosti a upřímnosti k sobě je schopen totéž zažívat a projevovat i k ostatním. Asi by se to dalo pojmenovat i jako radost a odvahu být tím, kým skutečně a právě teď jsme - v pohybu, dechu, myšlenkách, prožitcích."

 

Hodiny lektora

Božská restorativní jóga pro těhotné
Jóga pro silný střed
Jóga pro lehký krok a medové boky

TOBIAS LORENZ

Jóga je mnohem více než jen fyzická praxe. Je to hlavně práce s myslí. Cesta, kterou se můžeme vydat, abychom žili v míru sami se sebou. Učí nás soucitu a lásce k sobě samým i k našemu okolí. Učí nás nespěchat a být trpělivý. Učí nás žít vědomě.  Ve svém srdci veřím, že naším nejhlubším cílem je žít v souladu s bohem - vesmírem - přírodou. Máme pro to ruzná pojmenování, ale esence je jen jedna - láska.

Hodiny lektora

zahřívací lekce

Hanka Luhanová

Hanka je zakladatelkou Lali jógy, uceleného programu cvičení jógy pro děti a autorkou publikací Lali cvičí jógu, Jak se zdraví sluníčko, Jógových karet a dalších. Miluje dětskou hravost, bezprostřednost a radost ze života. A zároveň miluje jógu. Proto obojí spojila a začala se věnovat józe s dětmi.
Na své cestě Hanka potkala spoustu skvělých lidí, bez kterých by projekt Lali jóga nevznikl. Velkou inspirací jí byl Gopala – zakladatel Rainbow Kids Yogy a spousta dalších zahraničních a českých lektorů. Nejvíce nápadů však Hanka čerpá právě od dětí. Díky nim se opět naučila, jak skvělé je (nejen) při cvičení zůstat dítětem a nezapomenout si hrát. Hanka je také spoluzakladatelkou České asociace dětské jógy, o.p.s., kde je v současné době ředitelkou a lektorkou kurzů pro instruktory.

Hodiny lektora

Hravá jóga ve dvojicích

Rosibel Marquez

Hodiny lektora

JÓGA V NEJISTÝCH ČASECH / Let it go and open up

Renáta Martinová

Yogame

Pohybu se věnuji téměř celý svůj život. Od 4 do 18ti let jsem dělala vrcholově moderní gymnastiku. Již v dětství jsem snila o tom, že budu tanečnice a tak se i stalo. Takže tancuji, hraji v divadlech a pracuji na různých projektech jako performer. K józe jsem se dostala skrze svá bolavá kolena a vyhřezlou ploténku. Jógu dělám 6 let, inspiruje mne a nesmírně mě baví. Mám ráda vinyasu, protože když ji cvičím, mám pocit, že tancuji. Patří ke mně prostě:-)

Hodiny lektora

Pro večerní zklidnění
Tanči s dechem

Kristýna Nečasová

Vystudovala jsem střední pedagogickou školu a Učitelství pro 1. stupeň ZŠ. V prvním ročníku střední školy jsem začala cvičit jógu a hned jsem se do ní zamilovala. Když jsem hledala téma pro seminární práci na střední škole a potom i pro diplomovou práci na vysoké škole, napadlo mě zabývat se jógou pro děti. A tak začalo mé jógové cvičení s dětmi, které přes těžké začátky pokračovalo přes vedení mnoha kroužků s různými věkovými skupinami až k natočení první série pořadu Jogínci (v České televizi Déčko). 

V současné době pracuji v mateřské škole na malé vesničce poblíž Olomouce, s dětmi pravidelně cvičíme a své poznatky předávám dál prostřednictvím dalšího vzdělávání pedagogů. S mými semináři pro učitele jezdím po městech Olomouckého a Pardubického kraje. 

Ráda do cvičení začleňuji pohyby z jiných oborů a sportů, zvuky a pohyb do prostoru, dynamiku a hlavně hravost, zábavu. Při tvorbě dětské jógy u mě na prvním místě je, aby děti cvičení bavilo a až se z nich stanou dospělí, aby si někdy vzpomněli, že jóga je zábavná, pohodová a přináší radost. Mým cílem je přivést k tomuto skvělému nesoutěživému mírumilovnému cvičení co nejvíc dětí a také dospělých, kteří budou děti vést. 

Přeji vám, abyste si s námi skvěle zacvičili a jóga s dětmi vám přinesla hodně radosti a pohody v těle i na duši.

Hodiny lektora

Lekce s obrázky pozic - orel, lev, veverka či opička
Dechový pejsek, hra Motýlí křídla
Příběh o trpaslíkovi

Helena Nehasilová

Jóga si mě našla před šesti lety a od té doby pozitivně ovlivňuje mou životní pouť. I proto jsme před rokem společně s mou kamarádkou a kolegyní Barborou Černou založily studio Jóga Letná, které se od té doby stalo mým druhým domovem. Kromě jogínského studia se již třetím rokem věnuji projektu Office yoga, který si oblíbili lidé nejen ve velkých společnostech ale i v malých firmách. Mou jogínskou cestu ovlivnilo nejenom Om Jóga studio, kde jsem získala učitelský kurz, ale i kurzy a workshopy např.pod vedením Ajaye Bobade, Nancy Gilgoffa, nebo Tomáše Szépa. Jóga je pro mě úžasnou inspirací, zároveň ale i skvělou možností, jak obohatit náš uspěchaný styl života.  

Hodiny lektora

Office yoga s Helenou

Andrea Nilsen

Jednoho dne jsem si uvědomila, že život je velice krátký a nechci pracovat na snech druhých, ale jen svých vlastních. Od té doby pracuji sobě a doufám i druhým pro radost, učím yogu, masáže, masíruji, pořádám workshopy zaměřené na  dotek, sebepoznání a uvědomění si skutečnosti, že: “ Život máme ve svých rukou, ale u nohou nám neleží. “ ( Yogi Sat Nath). Žiji střídavě v Čechách a na Srí Lance.  
Vzdělání, relevantní tomu co dělám:
Střední zdravotnická škola Plzeň, obor zdravotní sestra
Universita Oslo, Norsko, Fakulta společenských a humánních věd, obor:  Kultura a Komunikace (Bakalářské studium skládající se ze Sociální antropologie, Sociologie, Psychologie a Médií)
Od roku 2010 aktivně spolupracuji s masérskou školou EduSpa
Soukromá výuka Ayurvédských masážních technik, Panchakarma, Meditace a Yogy pod vedením ayurvédského lékaře Dr. J.A. Poojitha Goonewardena (Matara, Srí Lanka)
Yatra Indie- pěší putování po severní Indii (Yogi Sat Nath)
Jera Traditional Thai massage pod vedením A. Moonmawan a W.Kaewsunan (Chiang Mai, Thajsko)
Kurz Ayurvédských masáží (Ayuskama Institute, Rishikesh, Indie)
Tradiční meditační praxe- Mettá Bhávana pod vedením U.N.Gamage (Buddhistické meditační centrum, Srí Lanka)
Soukromá výuka a praxe Ayurvédských masážních technic a Akupunktury pod vedením Dr. Samana Priynthy Gamekankanange (Gole, Colombo, Srí Lanka)

Hodiny lektora

Tereza Nolet

Hodiny lektora

Zdravá záda jako základ těhotenské rovnováhy

Katka Nováková

„Hlava a rozum ať cítí, mysleme srdcem! “ Jóga byla pro Katku láskou na první pohled. Po dlouholeté taneční praxi a po narození dvou dětí nacházela v józe odpovědi na vše těžké i hezké, co život přináší. Dechem propojené tělo, mysl, intuice jsou pro ni stále zázrakem. Se svou souputnicí na jógové cestě, kolegyní a drahou přítelkyní Andreou Smékalovou založila jógové studio Om Yoga Studio. Spolu cestovaly a stále cestují svými učiteli. Třikrát navštívila Indii a jejími učiteli byli například Yogacharia Rolf Naujokat, Yogacharia Kamal Sing  či Yogacharia Vinay Kumar. Její vlastní praxí je Vinyása Ashtanga jóga, nyní Prána Vashya jóga a védská Meditace.

Hodiny lektora

Jemná protahovací lekce hathajógy

Petra Pikkelová

Poprvé jsem si na yogovou podložku – yogamatku – stoupla v roce 2001 v New Yorku, kde jsem mnoho let žila. Když jsem z ní slezla, bylo mi jasné, že jsem našla novou vášeň.

Hodiny lektora

Jóga pro zaměstnané

Edita Plzáková

Karma Yoga

Jóga je pro mne výzva.Výzva či pozvání na nikdy nekončící cestu. Ale i cesta samotná může být cílem. Jóga se stala mým životem.

Hodiny lektora

Jemná ranní jóga

Michal Rauer

Jmenuji se Michal Rauer je mi 40 let a narodil jsem se v Pardubicích, kde také žiji. Do mého života neodmyslitelně patří udržování vztahů s mými blízkými, sport, jóga, čtení, příroda, malování, cestování, hudba, dobré jídlo a spousta dalších věcí.

S jógou jsem se poprvé seznámil ve 33 letech a postupně jsem začal propadat jejímu kouzlu. Hodně brzy potom, co jsem začal cvičit jógu, jsem na sobě samém začal pociťovat velké změny a zároveň jsem cítil touhu, že musím lidem ukázat sílu jógy a její pozitivní účinky na fyzické tělo, psychiku, zdraví a celkový pohled na svět. Jóga  není jenom o cvičení a správném dýchání, ale  je to určitá životní cesta po které můžu jít celý život a vždy tam najdu něco nového. Po různých stylech jógy, které jsem v průběhu let cvičil „Power jóga, Hatha jóga, Vinyasa Flow jóga, Antigraviti jóga, Kundalini jóga, Ashtanga jóga” jsem se rozhodl pro studium Hatha jógy, která mě nejvíce oslovila. V současné době se mimo jógy věnuji i „Hlubinné abreaktivní psychoterapii“ a automatické kresbě. Prvotní myšlenka „spojovat a pomáhat lidem“ se naplnila, teprve skrze poznání sebe. Děkuji za všechny životní lekce, které mě naučily najít svou vnitřní sílu své vnitřní já, které se stále učí a zároveň děkuji, že mohu dělat práci, která má hluboký smysl, pomáhá lidem a zároveň baví a naplňuje.

Hodiny lektora

Jóga pro zdravá záda 2
Jóga pro zdravá záda 1

Anna Ribanská

Jógovna

S jógou se setkala, když jí bylo přibližně 14 let, od té doby jóga byla více či méně součástí jejího života. Už tehdy hledala odpovědi na své otázky nejen v pramenech jógy, ale také v buddhismu a zen buddhismu. Dříve se věnovala spíše relaxačním technikám, meditaci a jógové filozofii. Pravidelnou ásánovou praxi pak postupem času začala dohánět deficit pohybu, na které byla zvyklá během hodin tance a akrobacie. Dnes učí, co praktikuje, tedy vinjásu inspirovanou metodou Jivamukti a jin jógu, kterou studovala u Angely Jervis Read. Jinak se Anna věnuje také hudbě, v roce 2017 vydala debutové album pod nickem Anakver, vystudovala herectví, nyní se aktivně věnuje dokončování prvního EP projektu Lofn na poli experimentální elektronické hudby.

Hodiny lektora

Jin Jóga na posílení imunity

Jana Schneeweissová

Studio Akasha

Jóga se mezi námi západními adepty těší rostoucí oblibě a je nasnadě, že to není pouze dobře cílenou propagandou…  Aby ne, ve společnosti lačnící po výkonu a úspěchu, kdy jsme často nuceni potlačit citlivost k našim přirozeným inklinacím, vnitřním pohnutkám i tělům, vede jóga skrze probuzení vnímavosti a vědomou práci s tělem (často také velmi „popřeným“) k nalezení vnitřního klidu a pocitu stability. Na svých lekcích chci dát lidem prostor, aby otevřeli přirozený komunikační kanál mezi tělem a myslí, našli a přijali své limity (fyzické i mentální) a zároveň měli odhodlání opustit svoji „komfortní zónu“, kdy se praxe jógy stává současně dobrodružstvím i výzvou.

Hodiny lektora

Jóga pro zdravý život

Jaruška Sedláčková

GRAIN SPACE

K józe jsem se dostala před dvanácti lety a po celou tu dobu mám štěstí na mnoho zajímavých učitelů, kteří mě na mé cestě doprovázejí, zabarvují, odlišují a dovolí mi sdílení i zvědavé nahlížení do jejich životních scénářů, ale přitom mě brousí do uvědomění si toho, že režisérem si mám (z)být sama. Jóga se mnou rezonuje, učí mě (u)žít si každý (oka)mžik s láskou z lásky, být autentickou, ryzí a vnáší mi disciplínu a řád do každé molekuly mého já. Zanechává ve mně jemný podtón souznění se sebou samotnou bez pocitu osamocení. Pomáhá mi odvalovat val z občasných pocitů těžkosti bytí a přitom být s tím, co zrovna (ne)mám. To vše mě učí (nem)učit skrze jógovou terapii. V posledních šesti letech mi navíc učarovala jóga pro děti, kde mláďátka nejvíce inspirují mě – především si neubližovat, nebrat se tak vážně, být bezprostřední a hravá. Mezi mé milé a inspirativní učitele patří – RODINA (včetně Spirítka):), Lenka Robinson, Pavel Hájek, Andrea Nilsen, Hanka Luhanová, Olinka Tajovská, Lucinka Königová, Týnečka Žabžová, Günter Niessen a Ganesh Mohan. Ovšem mou největší inspirací, skrze své pocity – od dětí až po seniory – jsou mí studenti…a já pokorně děkuji každý den za důvěru a chuť spolusdílet..K józe jsem se dostala před dvanácti lety a po celou tu dobu mám štěstí na mnoho zajímavých učitelů, kteří mě na mé cestě doprovázejí, zabarvují, odlišují a dovolí mi sdílení i zvědavé nahlížení do jejich životních scénářů, ale přitom mě brousí do uvědomění si toho, že režisérem si mám (z)být sama. Jóga se mnou rezonuje, učí mě (u)žít si každý (oka)mžik s láskou z lásky, být autentickou, ryzí a vnáší mi disciplínu a řád do každé molekuly mého já. Zanechává ve mně jemný podtón souznění se sebou samotnou bez pocitu osamocení. Pomáhá mi odvalovat val z občasných pocitů těžkosti bytí a přitom být s tím, co zrovna (ne)mám. To vše mě učí (nem)učit

Hodiny lektora

Jógové (poh)lazení

Petra Šlechtická

Jóga studio Poděbrady

Jak ve své praxi, tak při lekcích sdílených s ostatními, Petru provází nekonečná zvědavost a laskavost poznání. Inspirací jednotlivých lekcí je pro ní vše kolem, co zachytí svými smysly. Zkoumání prostoru pro pohyb, spolu s vnímáním jedinečnosti nádechu a výdechu naplňuje její představu přítomného prožití. Lekci ráda doplňuje hudbou různých žánrů, která nechá splynout dech, pohyb a emoce a čtením poezie či úryvků z různých textů. Osobnost, která nejvíce Petru inspiruje a má vliv na její praxi, učení a duchovní růst je Donna Farhi. Společné setkání s Donnou a čas strávený na jejím intenzivním semináři (2010) a jejích lekcích je pro ní stále plným zdrojem pro objevování a poznávání nejen jógy, ale i sebe samotné. Zkušenosti a praxi dále prohlubuje studiem a prací s Lucií Königovou, které vděčí za hlubší poznání jógy nejen jako krásného vědomého plynutí v pozicích, ale která ji svými myšlenkami, inspirací a sdílením své hluboké praxe, provází od počátku (2006) její jógové cesty. Petra žije v Praze a i přes pestrost pražské jógové scény ji její praxe každý týden vrací do rodného kraje a lázeňského města Poděbrad. Zde sdílí své zkušenosti, čerpá energii a vnímá přirozený klid.

Hodiny lektora

Božská restorativní jóga pro těhotné
Uvolnění od napětí
Úleva při bolesti hlavy

Andrea Smékalová

Narodila jsem se 19.3.1968 ve znamení ryb s ascendentem ve vodnáři v 4.30 ráno. Střední škola – oděvní výtvarnictví, a pak PFUK. Školu jsem ukončila. Má cesta to však nebyla.

Od dětství mne zajímalo vše, co bylo propojeno s duší člověka, zdravím a cvičením. A tak se cesta jogy brzy objevila. Navštěvovala jsem systém jogy v denním životě a stala se lektorkou této jógové školy. Velmi mne ovlivnila jógová filosofie a stala se součástí mého života. Čtení súter (textů) a pravidlo Ahimsy – nenásilí, vklouzlo do mého vztahu sama k sobě a celému postoji vůči planetě, bytosti k bytosti.

Kromě plného vegetariánství se snažím omezit i spotřebu kožených výrobků. Praxe a cvičení jógy by měla být v duchu jemnosti k vlastnímu tělu a duši. Tato jemnost se později vyjeví u každého z nás ve všem co děláme,jak reagujeme, co prociťujeme. To neznamená opomenout druhé pravidlo jógy – Tapas – osobní zapálení a disciplína pro vše co v životě konáme.

Vše je o naší osobní každodenní praxi – ta z nás dělá, co jsme a postrkuje tam, kde jsme. Není smůla, není štěstí, jsou jen stavy a reakce naší mysli. Ale trocha nadhledu a legrace nikomu neuškodí.

Každá situace a každý člověk, se kterým jsem se v životě setkala v dobrém či špatném, byli mými dobrými učiteli. A děkuji i vám co text právě čtete – za zájem a trpělivost.

Hari Om Tat Sat – Šántí Andreajoga

Hodiny lektora

Rozcvička s Prana Vashyou
Energizing vinyasa

Veronika Švecová

Studio Akasha

Veronika Švecová se intenzivně věnuje józe od roku 2005. Nejprve studovala dynamické a technické směry (aštanga vinjása jóga, anusara jóga). Později se ve své praxi začala věnovat jemnějším směrům jógy a jógové terapii. Jógu studovala v Čechách, Indii, Itálii, Německu a Kanadě, průběžně se vzdělává především v zahraničí. Jógu učí od roku 2007 v Praze. Inspiraci pro vlastní praxi i vedené lekce hledá i mimo jógu, v přístupech založených na sebezkoumacích pohybových systémech a na konceptech přirozeného pohybu. Vinjása jóga je o koordinaci, a to nejenom jednotlivých částí těla, ale především o „koordinaci“ procesu dýchání a pohybu v pozicích. Snažím se, aby si studenti neodnášeli z lekcí pouze znalosti „forem“ jógových ásán, ale především pochopení toho proč pohyby dělají. Pochopení by ale nemělo zůstat pouze o vnějším mechanickém pohledu, v józe je důležitá vnitřní zkušenost. Prožívání vlastního těla je způsobem sebezkoumání. Cvičení jógy je především o tom, naučit se prožívat svoje tělo. Věřím, že i současná hlavní cesta jógy jako fyzického cvičení vede k neobjevené tělesnosti, otevírá další možnosti práce se zklidněním mysli a vede k větší mentální a fyzické spokojenosti.

Hodiny lektora

Občerstvení těla a dechu
Pro pohyblivější ramena a hrudník
Vinjása pro poddajné a silné kyčle

Tatiana Vomáčková

Happy Go Lucky

Jmenuju se Tatiana a většinou žiju v Praze. Mám malé studio, kde vedu lekce jógy a tvořím. Píšu texty pro radost i na objednávku. Hraju si se slovy a skládám je do textů. S radostí přispívám na jogový portál Yogapoint. Józe se věnuju 9 let a třetí rok vedu lekce. Vystudovala jsem lingvistiku a literaturu, pracovala u filmu, baví mě design, jízda na Vespě, moře a moře dalších věcí. Jím zdravě, žiju hravě a až budu velká, chtěla bych být šťastná. Jógu mám ráda jako sůl. Když dva dny necvičím, jsem nesvá. Miluju lidi, zvířata, cestování, srdečný smích a upřímnou radost. V Thajsku jsem absolvovala učitelský kurz Ashtanga Vinyasy (It’s Yoga, 200 hodin RYT). Pak následoval další učitelský kurz Vinyasy Flow a terapeutické jógy (South Boston Yoga, USA, 200 hodin RYT). Jógové vzdělání jsem doplnila kurzem thajské jogové masáže v Thajsku a rozšiřujícím kurzem práce s energetickými drahami v Řecku (oba v rámci Sunshine network). Letos začínám kurz Jógy v širších souvislostech. Lekce jsou ovlivněné pohybem obecně, velkou inspirací je mi Qi Gong, běhání, plavání a jízda na kole.

Hodiny lektora

Rotace pro radost | Happyoga pro pružnou páteř
K posílení a protažení
Ranní lekce pro radost

Eva Vrbová

Yogame

Jóga Evu provází již několik let. Sama o ní říká, že je pro ní Životem, Cestou, která jí otevírá oči, naplňuje srdce a posiluje tělo na všech úrovních. Vede jí k osvobození... Je pro ni individuální záležitostí, a tak stejně přistupuje k lidem na svých lekcích.

Hodiny lektora

Dech zářící lebky
Vinyasa flow yoga pro získání energie